شهربانو "مادر امامان ع"

منبع: کتاب حاملان عصمت/ زندگینامه مادران چهارده معصوم(ع)/ سمراء محمدزاده مفرد

عنوان: حضرت شهربانو (ع) مادر امام سجاد (ع)

 

فرازی از زندگی آن بزرگوار: اولین زن پارسی بود که افتخار ورود به خاندان نبوت را پیدا کرد و مادری امام سجاد و نه تن دیگر از امامان معصوم (ع) از نسل او بود.

از میان صفات برجسته روحی این بانو عفت، پاکی، کمال، ادب و تیزهوشی است. به خاطر همین ویژگی های فراوان، خصال نیکو و صفات کریمه او بود که امام علی (ع) به تزویج آن بزرگوار با فرزندش امام حسین (ع) اقدام نمود و به او نظر لطف و احسان داشت.

 

 منبع: http://porseman.org

فرازی از زندگی آن بزرگوار: درباره حضرت شهربانو ، چند نکته قابل ذکر است :
الف. با رجوع به منابع مختلف شيعه و سنى درمى ‏يابيم كه از ميان ائمه شيعى بيشترين اختلاف درباره نام مادر امام سجاد(ع) وجود دارد تا جايى‏ برخی از محققان با استفاده از منابع مختلف چهارده نام نام براى مادر آن حضرت(ع) ذكر كرده‏ اند. مجموع اين نام‏ها چنين است: 1. شهربانو، 2. شهربانويه، 3. شاه زنان، 4. جهان شاه، 5. شه زنان، 6. شهرناز، 7. جهان بانويه، 8. خولة، 9. برّة، 10. سلافة، 11. غزالة، 12. سلامة، 13. حرار، 14. مريم، 15. فاطمة، 16. شهربان. البته در منابع شيعى و به خصوص منابع روايى آنها، نام شهربانو بيشتر مشهور شده است.
ب. اولين بار اين نام در كتاب «بصائر الدرجات» محمد بن حسن صفار قمى (متوفى 290 ق) ديده شده است. بر اساس نقل او، گویا امیرمومنان (ع) نام شاه جهان او را به شهربانویه تغییر داده است.

ج. او را دختر يزدگرد دانسته‏ اند ، اين نَسَب تقريباً در ميان منابع متأخر به عنوان يك شهرت فراگير جاى خود را باز كرده است؛ گرچه ديدگاه‏ هاى ديگرى مانند سيستانى بودن، سِندى بودن، كابلى بودن او را نیز متذكر شده اند
د. او در هنگام تولد امام سجاد(ع) و در همان زمان زایمان از دنيا رفت. بنابراين، قطعاً از ديدگاه منابع معتبر، حضور مادر امام(ع) در كربلا منتفى است.

نظر خود را ثبت کنید
نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 
کد تایید